Nyhedsbrev
Ægte vaskeskind Se fuld størrelse

Ægte vaskeskind

Stort og lækkert vaskeskind i ægte 1. klasses håndsorteret kvalitet. Disse skind er super gode til at aftørre den nyvaskede bil. God stor størrelse med rigtig god absorberingsevne. Kvaliteten på disse skind er virkelig høj, og da det er ægte skind svinger de lidt i tykkelse.

Flere detaljer

  • 1 stk.

DKK 248,75 inkl. moms
DKK 199,00 ekskl. moms

10 andre varer i samme kategori:

3 produkter er relateret til dette produkt

Kunder, der købte denne vare, købte også:

Ægte vaskeskind skal altid blødgøres inden brug. Et hårdt opvredet skind rummer meget vand.  Man kan med fordel anvende en vridemaskine, hvis man er så heldig at eje sådan en. Når det ægte vaskeskind er blevet lidt nusset, er det tid til at få det renset. Dette gøres nemmest ved at lave en eddikevandsblanding (1-2 dl. eddike til 10 ltr. vand). Heri lægger man så vaskeskindet i ca. 1-2 timer, hvorefter det skylles grundigt med rent vand. Herved åbnes porrerne i skindet igen, så skindet kan opsuge vand optimalt. Vaskeskindet skal helst hænges til tørre efter hver gang man har brugt det, så holder det længst.