Vi holder juleferie lukket fra d. 22. December til d. 1. Januar.
Nyhedsbrev

Rupes ler/clay & vaskehandske med microfiber, til metalnedfald

NYHED! Ler/vaske rengøringshandsken er nok en af de nemmeste måder at fjerne urenheder som insekter, malerstøv, flyverust/metalspåner og lignende, fra den lakerede overflade. Utrolig nem at anvende og med stor rengøringseffekt. Stik hånden ind i handsken og arbejd på alle  steder på lakken og de snævre områder, hvor den almindelige lerskive har svært ved at være. 

Flere detaljer

  • 1 stk.

DKK 368,75 inkl. moms
DKK 295,00 ekskl. moms

Kunder, der købte denne vare, købte også:

Brugsanvisning:

RUPES VASK & CLAY HANDSKE er en alt-i-én løsning til at vaske og fjerne fastsiddende nedfald af dit køretøj. Brug den bløde syntetiske mikrofiberside til forsigtigt at fjerne snavs, vejtjære og snavs; Brug den syntetiske lerside til at fjerne genstridige indlejrede urenheder, som almindelig vask ikke vil fjerne. Denne alsidige Wash Mitt giver en effektiv og effektiv tilgang til rengøring.

Ler/clay rengøringshandsken anvendes ved at man når bilen er afskyllet, laver en blanding af Gul Auto Shampoo med voks i blandingen 1:10. Denne blanding forstøves ud over overfladen, hvorefter man blot fører sin lerhandske med let hånd hen over overfladen, gerne i cirkelbevægelser, til lakken er ren.

Sørg altid for at der er nok sæbeblanding på overfladen, så man ikke kommer til at lave ridser i lakken pga. af at der ikke har været nok glidemiddel på. Efter dette fortsætter man med at vaske bilen og evt. give den en gang polish eller lakforsegler. Ler rengøringshandsken skylles efter brug med koldt vand.