Nyhedsbrev

Farecla G3 Fine 500 gr

Farecla G3 Fine polermiddel (som tidligere hed G10) er en fin polerpasta til fjernelse af lettere ridser samt hologrammer på de fleste laktyper. Silikonefrit produkt. G3F501.

Flere detaljer

  • 500 gr.

DKK 311,25 inkl. moms
DKK 249,00 ekskl. moms

Kunder, der købte denne vare, købte også:

Brugsanvisning:

Håndpolering:  Farecla G10 polermiddel kan bruges i hånden. Tag en bomuldsklud eller Blå microfiberklud og påfør produktet i jævne cirkelbevægelser. Bliv ved til produktet er stort set væk. Herefter aftørres med Blå microfiberklud eventuelt med lidt vinduespuds (Blå Pusser) for nemmere aftørring, hvorefter man fortsætter poleringen med afsluttende polish eller lakforsegler.

Maskinpolering:  Ved påføring med polermaskine (bedst med exentrisk polermaskine f.eks. Rupes Big Foot polermaskine). Monter maskinen med blød/mellem skumpolerpude. Påfør herefter Farecla G3 Fine direkte på polerpuden, og poler i jævne bevægelser til overfladen er stort set ren. Herefter aftørres med Blå microfiberklud eventuelt med lidt vinduespuds (Blå Pusser) for nemmere aftørring, hvorefter man fortsætter poleringen med afsluttende polish eller lakforsegler.

Produktet må ikke komme på ubehandlet plast, gummi og vinyl. Disse dele beskyttes med Lys Plast Nyt inden polering.