Nyhedsbrev

Farecla G6 400 gr. tube

Farecla G6 polermiddel er en meget grov polerpasta til fjernelse af dybe ridser samt kraftige matteringer på de fleste laktyper. Silikonefrit produkt. Er fantastisk til polering af meget medtaget gelcoat på glasfiberbåde, hestetrailere, billakker m.m. Pas på med ikke at slibe igennem lakken ved maskinpolering !!!.

Flere detaljer

  • 400 gr.

DKK 268,69 inkl. moms
DKK 214,95 ekskl. moms

Kunder, der købte denne vare, købte også:

Brugsanvisning:

Håndpolering:  Farecla G6 kan bruges i hånden. Tag en bomuldsklud eller Blå microfiberklud og påfør produktet i jævne cirkelbevægelser. Bliv ved til produktet er stort set væk. Herefter aftørres med Blå microfiberklud eventuelt med lidt vinduespuds (Blå Pusser) for nemmere aftørring, hvorefter man fortsætter poleringen med finere produkter (f.eks. 3M Extra Fine, Rupes Keramik) samt afsluttende polish eller lakforsegler.

Maskinpolering:  Ved påføring med polermaskine (ligeløbsmaskine), monteres maskinen med mellem/hård skumpolerpude. Påfør herefter Farecla G6 direkte på polerpuden, og poler i jævne bevægelser til overfladen er stort set ren. Herefter aftørres med Blå microfiberklud eventuelt med lidt vinduespuds (Blå Pusser) for nemmere aftørring, hvorefter man fortsætter poleringen med finere produkter (f.eks. 3M Extra Fine, Rupes Keramik) samt afsluttende polish eller lakforsegler.

Produktet må ikke komme på ubehandlet plast, gummi og vinyl. Disse beskyttes med Lys Plast Nyt inden polering.