Nyhedsbrev
Tilmeld dig nyhedsbrevet:
Privat
Erhverv
Kontakt os

Du kan kontakte os på:

Telefon: 86 95 13 22

Send os en e-mail
Aluminiumsrens, fælgrens, 210 ltr. Se fuld størrelse

Aluminiumsrens, fælgrens, 210 ltr.

210 ltr. Aluminiumsrens er et syrebaseret rengøringsmiddel til primært aluminiumsfælge. Produktet er meget effektivt til fjernelse af bremsestøv, kalk og rustaflejringer. Da produktet er syrebaseret skal man altid teste produktet på et ikke synligt sted inden brug. Vær forsigtig ved brug på rå aluminium som motorblokke og lignende, da det ikke er alle rå aluminiumsdele som kan tåle syrebehandling.

Flere detaljer

  • 210 ltr. - Sendes kun til erhvervsadresse

DKK 7.350,00 Inkl. moms

Brugsanvisning:

Aluminiumsrens blandes 1:4 med vand og påføres de afkølede fælge med forstøver eller børste. Produktet må ikke få lov at tørre op på overfladen. Efter påførslen af den blandede aluminiumsrens bruger man en god fælgbørste til at løsne det mest fastsiddende snavs, hvorefter man afskyller grundigt med koldt vand i rigelige mængder. Aluminiumsrens må ikke sidde på overfladen mere end et par minutter før man skyller af. Vær opmærksom på at bremsekalibre skal skylles grundigt med koldt da disse oftest er lavet af rå aluminium, og man risikerer at få bremsekaliberen til at irre på overfladen, hvis man ikke får skyllet aluminiumsrensen helt af.