Nyhedsbrev

Rupes langhåret uldpude Coarse, 1 stk.

Rupes langhåret uld polerpuder ”Blå coarse/grov”  med velcro. Puden som har en diameter på 180mm og passer på ø125 og diameter 200mm passer på ø150 Rupes bagskiver. Disse Rupes uldpolerpuder er særdeles velegnede til at fjerne alle former for hologrammer, ridser samt oxideret lak på alle former for malede overflader.

Flere detaljer

  • 1 stk. Uldpude ø180 (passer til ø125 bagskive)
  • 1 stk. Uldpude Ø200 (passer til ø150 bagskive)

DKK 156,25 inkl. moms
DKK 125,00 ekskl. moms

Kunder, der købte denne vare, købte også:

Mere info

Disse uldpuder udmærker sig ved at have en langhåret overflade af uldfiber som, gør den yderst effektiv  til de krævende poleropgaver, denne type pude er altså yderste velegnet til de meget grove opgaver, der hvor der virkelig skal tages fat. Er også perfekt til polering af keramiske lakker. Benyttes til både ligeløbsmaskiner samt dual action polermaskiner som Rupes Bigfoot, Mille, m.fl. Vi anbefaler at bruge Rupes Zephir (coarse-grov) eller Rupes Quarz (medium) polermidler da disse forhindrer varmeopbygning under polering for perfekt resultat.