Vi holder juleferie lukket fra d. 22. December til d. 1. Januar.
Nyhedsbrev

Nitrilhandsker 200 stk. pudderfri blå S-XL

NYHED! Elastiske, stærke engangsnitrilhandsker. Pudderfri, yderst holdbar, og meget svær at rive hul på, samtidtig med at den er super elastisk og sidder godt på hånden. Fingerspidser er lavet med struktur, som sikre dig et godt greb - også når handsken bliver våd. Beskytter effektivt mod virus, bakterier og svampe med lang gennemtrængningstid overfor både syre og alkaliske rengøringsprodukter.

Flere detaljer

  • 200 stk. pk., str. S
  • 200 stk. pk., str. M
  • 200 stk. pk., str. L
  • 200 stk. pk., str. XL

DKK 93,75 inkl. moms
DKK 75,00 ekskl. moms

13 andre varer i samme kategori:

Nitrilhandskerne er godkendte til både fødevarer, plejeopgaver i sundhedsvæsnet og ikke mindst til rengøringen og kemikalier.  Derfor kan handsken med fordel bruges indenfor sundhedsvæsnet på f.eks. sygehuse, i lægeklinikker, samt til plejeopgaver på plejehjem og institutioner. Samtidig er handskerne yderst velegnede til alle rengøringsopgaver, også hvor der anvendes kemikalier  og kan derfor også med fordel anvendes i autobranchen, rengøringsbranchen og restaurationsbranchen.

  • Størrelse: Small, Medium, Large, X-Large
  • Materiale: Syntetisk nitrilgummi
  • Farve: Blå
  • Pudderfri
  • AQL 1,5
  • 200 handsker pr. pakke

 

Handskerne er fødevaregodkendte og har følgende standarder og godkendelser: QL 1.5, CE 0321, EN 420, EN 455, EN 374-1, EN 374-4, EN 374-5, PPE kategori III.