Nyhedsbrev
Tilmeld dig nyhedsbrevet:
Privat
Erhverv
Tyggegummifjerner - frysespray Se fuld størrelse

Tyggegummifjerner - frysespray

Tyggegummifjerner/frysespray er et meget effektivt våben i kampen mod tyggegummi eller lakridser og lignende, som er blevet trådt ned i bundmåtter, tæpper m.m. Yderst nemt at anvende da man blot fryser urenheden, kradser den væk mens den er frosset så den sprænger af. Kan også anvendes til at nedkøle f.eks. aksler før montering af lejer for lettere montering.

Flere detaljer

  • 400 ml.

DKK 105,00 inkl. moms
DKK 84,00 ekskl. moms

1 produkter er relateret til dette produkt

Kunder, der købte denne vare, købte også:

Brugsanvisning:

Tyggegummifjerner/frysespray anvendes som pletfjerner ved at man retter dåsens stråle direkte på tyggegummi eller lakrids, holder knappen inde til man er sikker på, at snavset er dybfrossent. Så tager man f.eks. en skruetrækker og får den frosne tyggegummi eller lakrids til at sprænge af i store stykker, hvorefter man fjerner eventuelt fedtstof med rensemiddel.  Ved traditionel rengøring af sådanne pletter trækker man ofte bare pletten ud over et større område og kan starte forfra. Hvis der er lidt fedtstof tilbage efter behandlingen kan man med fordel anvende produktet koldaffedter til at fjerne dette.