Nyhedsbrev

Ler/clay klud, til metalnedfald

Ler/clay rengøringskluden er nok en af de nemmeste måder at fjerne urenheder som insekter, malerstøv, flyverust/metalspåner og lignende, fra den lakerede overflade. Utrolig nem at anvende og med stor rengøringseffekt. Kluden kan arbejde på meget snævre områder, hvor den almindelige lerskive har svært ved at være. 

Flere detaljer

  • 1 stk.

DKK 250,00 inkl. moms
DKK 200,00 ekskl. moms

4 produkter er relateret til dette produkt

Kunder, der købte denne vare, købte også:

Brugsanvisning:

Ler rengøringskluden anvendes ved at man når bilen er afskyllet, laver en blanding af Gul Auto Shampoo med voks i blandingen 1:10. Denne blanding forstøves ud over overfladen, hvorefter man blot fører sin lerklud med let hånd hen over overfladen, gerne i cirkelbevægelser, til lakken er ren.

Sørg altid for at der er nok sæbeblanding på overfladen, så man ikke kommer til at lave ridser i lakken pga. af at der ikke har været nok glidemiddel på. Efter dette fortsætter man med at vaske bilen og evt. give den en gang polish eller lakforsegler. Ler rengøringskluden skylles efter brug med koldt vand.