Nyhedsbrev

Ler/clay svamp, til metalnedfald 10cm

NYHED! Ler rengøringssvamp er en af de nemmeste måder at fjerne urenheder som insekter, fugleklatter, malerstøv, flyverust/metalspåner og lignende, fra den lakerede overflade. Utrolig nem at anvende og med stor rengøringseffekt. Svampen er lille og fiks og den rummer en del vand til arbejdet, nem at bruge alle steder på lakken. 

Flere detaljer

  • 1 stk.

DKK 173,75 inkl. moms
DKK 139,00 ekskl. moms

4 produkter er relateret til dette produkt

Kunder, der købte denne vare, købte også:

Brugsanvisning:

Ler/clay rengøringssvamp anvendes ved at man når bilen er afskyllet, laver en blanding af Gul Auto Shampoo med voks i blandingen 1:10. Denne blanding forstøves ud over overfladen, hvorefter man blot fører sin lersvampen med let hånd hen over overfladen, gerne i cirkelbevægelser, til lakken er ren.

Sørg altid for at der er nok sæbeblanding på overfladen, så man ikke kommer til at lave ridser i lakken pga. af at der ikke har været nok glidemiddel på. Efter dette fortsætter man med at vaske bilen og evt. give den en gang polish eller lakforsegler. Ler rengøringshandsken skylles efter brug med koldt vand.

OBS! Må ikke anvendes på overflader over 34 grader.