Nyhedsbrev

Ler/clay handske, til metalnedfald

NYHED! Ler rengøringshandsken er nok en af de nemmeste måder at fjerne urenheder som insekter, malerstøv, flyverust/metalspåner og lignende, fra den lakerede overflade. Utrolig nem at anvende og med stor rengøringseffekt. Stik handen ind i håndsken og arbejd på alle  steder på lakken og de snævre områder, hvor den almindelige lerskive har svært ved at være. 

Flere detaljer

  • 1 stk.

DKK 250,00 inkl. moms
DKK 200,00 ekskl. moms

4 produkter er relateret til dette produkt

Kunder, der købte denne vare, købte også:

Brugsanvisning:

Ler/clay rengøringshandsken anvendes ved at man når bilen er afskyllet, laver en blanding af Gul Auto Shampoo med voks i blandingen 1:10. Denne blanding forstøves ud over overfladen, hvorefter man blot fører sin lerhandske med let hånd hen over overfladen, gerne i cirkelbevægelser, til lakken er ren.

Sørg altid for at der er nok sæbeblanding på overfladen, så man ikke kommer til at lave ridser i lakken pga. af at der ikke har været nok glidemiddel på. Efter dette fortsætter man med at vaske bilen og evt. give den en gang polish eller lakforsegler. Ler rengøringshandsken skylles efter brug med koldt vand.