Nyhedsbrev
Tilmeld dig nyhedsbrevet:
Privat
Erhverv
3M Perfect it fine compound 09375 Se fuld størrelse

3M Perfect it fine compound 09375

3M Fine polish compound polermidlet sikrer en dyb og holdbar glans samtidig med, at de fine slibemineraler fjerner mindre ridser og urenheder i lakken. Meget nemt at anvende.

Flere detaljer

  • 1 ltr.

DKK 409,53 inkl. moms
DKK 327,62 ekskl. moms

Kunder, der købte denne vare, købte også:

Brugsanvisning:

Håndpolering:  Ved påføring med Oval polersvamp eller Blå microfiberklud, lægger man et tyndt lag på i jævne gentagne cirkelbevægelser til lakken fremstår som ønsket. Herefter aftørres med Blå microfiberklud eventuelt med lidt vinduespuds (Blå Pusser) for nemmere aftørring, hvorefter man fortsætter poleringen med afsluttende polish eller lakforsegler.

Maskinpolering:  Ved påføring med polermaskine (bedst med exentrisk polermaskine f.eks. Rupes Big Foot), monteres maskinen med blød/mellem skumpolerpude, gerne med nubret overflade. Påfør herefter 3M fine compound polish direkte på polerpuden, og poler i jævne bevægelser til overfladen er stort set ren. Herefter aftørres med Blå microfiberklud eventuelt med lidt vinduespuds (Blå Pusser) for nemmere aftørring, hvorefter man fortsætter poleringen med afsluttende polish eller lakforsegler.

Produktet må ikke komme på ubehandlet plast, gummi og vinyl. Disse emnet beskyttes med Lys Plast Nyt inden polering påbegyndes.