Nyhedsbrev
Tilmeld dig nyhedsbrevet:
Privat
Erhverv
Kontakt os

Du kan kontakte os på:

Telefon: 86 95 13 22

Send os en e-mail
3M Extra Fine Compound 80349 Se fuld størrelse

3M Extra Fine Compound 80349

Dette polermiddel er et af markedets mest effektive til at polere mindre ridser væk fra ridsefaste lakker, herunder keramiske lakker. Produktet bruges af de professionelle bilplejecentre og mange bilhandlere. Dette polermiddel sikrer en dyb og holdbar glans samtidig med, at de fine slibemineraler fjerner mindre ridser og ujævnheder i lakken.


Flere detaljer

  • 1 ltr.

DKK 480,00 Inkl. moms

Brugsanvisning:

Håndpolering:  Ved påføring med Oval polersvamp eller Blå microfiberklud, lægger man et tyndt lag på i jævne gentagne cirkelbevægelser til lakken fremstår som ønsket. Herefter aftørres med Blå microfiberklud eventuelt med lidt vinduespuds (Blå Pusser) for nemmere aftørring, hvorefter man fortsætter poleringen med afsluttende polish eller lakforsegler.

Maskinpolering:  Ved påføring med polermaskine (bedst med exentrisk polermaskine f.eks. Rupes Big Foot), monteres maskinen med blød/mellem skumpolerpude, gerne med nubret overflade. Påfør herefter 3M Extra Fine polish direkte på polerpuden, og poler i jævne bevægelser til overfladen er stort set ren. Herefter aftørres med Blå microfiberklud eventuelt med lidt vinduespuds (Blå Pusser) for nemmere aftørring, hvorefter man fortsætter poleringen med afsluttende polish eller lakforsegler.

Produktet må ikke komme på ubehandlet plast, gummi og vinyl. Disse beskyttes med Lys Plast Nyt inden polering. 

Kunder, der købte denne vare, købte også: