Vi holder juleferie lukket fra d. 22. December til d. 1. Januar.
Nyhedsbrev

3M Ultrafine Polish 50383 (Anti Hologram)

3M Ultrafine SE er et effektivt polermiddel til fjernelse af hologrammer på mørke lakker, der bl.a. anvendes af de professionelle bilplejecentre og bilhandlere. Polermidlet fjerner hologrammer og efterlader lakken med en flot højglansfinish.

Flere detaljer

  • 1 ltr.

DKK 521,48 inkl. moms
DKK 417,18 ekskl. moms

Kunder, der købte denne vare, købte også:

Brugsanvisning:

Håndpolering:  Ved påføring med Oval polersvamp eller Blå microfiberklud, lægger man et tyndt lag på i jævne gentagne cirkelbevægelser til lakken fremstår som ønsket. Lad produktet tørre minimum 5 minutter og tør af med blå microfiberklud. Herefter påføres afsluttende polish eller lakforsegler.

Maskinpolering:  Ved påføring med polermaskine (bedste resultat opnåes med exentrisk polermaskine f.eks. Rupes Bigfoot), monteres maskinen med blød skumpolerpude. Påfør herefter 3M Ultrafine SE direkte på polerpuden, og poler i jævne bevægelser til overfladen er stort set ren. Herefter aftørres med Blå microfiberklud, hvorefter man påfører afsluttende polish eller lakforsegler.

Produktet må ikke komme på ubehandlet plast, gummi og vinyl. Disse dele beskyttes med Lys Plast Nyt inden polering.