Nyhedsbrev

3M Fast Cut Plus Extreme 51815

3M Fast Cut Plus Extreme 51815 grovpolermiddel kombinerer hurtig polering med en høj glans. Med dette grovpolermiddel kan man fjerne ridser i lakken og andre små lakdefekter selv. Fast Cut Plus Extreme grovpolermiddel kan anvendes på både nylakerede og hærdede lakker samt på ridsefaste klarlakker.

 

Flere detaljer

  • 1 ltr.

DKK 539,23 inkl. moms
DKK 431,38 ekskl. moms

Brugsanvisning:

Håndpolering:  Ved påføring med Oval polersvamp eller Blå microfiberklud, lægger man et tyndt lag på i jævne gentagne cirkelbevægelser til lakken fremstår som ønsket.  Herefter aftørres med Blå microfiberklud eventuelt med lidt vinduespuds (Blå Pusser) for nemmere aftørring, hvorefter man fortsætter poleringen med afsluttende polish eller lakforsegler.

Maskinpolering:  Ved påføring med polermaskine, monteres maskinen med blød/mellem skumpolerpude. Påfør herefter 3M Fast Cut Plus Extreme, direkte på polerpuden, og poler i jævne bevægelser til overfladen er stort set ren. Herefter aftørres med Blå microfiberklud, hvorefter man påfører afsluttende polish eller lakforsegler.

Produktet må ikke komme på ubehandlet plast, gummi og vinyl. Disse dele beskyttes med Lys Plast Nyt inden polering.