Nyhedsbrev

Lakforsegler no. 2

Lakforsegler no.2 er en langtidsholdbar kvalitets lakforsegler, som giver lakken en hård, glat og meget blank overflade, så f.eks. fugleklatter og andet snavs lettere kan vaskes af, og bilen er optimalt beskyttet. Dette produkt er også yderst velegnet til glasfiberbåde (gelcoat).

Flere detaljer

  • ½ ltr.
  • 5 ltr.

DKK 718,75 inkl. moms
DKK 575,00 ekskl. moms

Kunder, der købte denne vare, købte også:

Brugsanvisning:

Håndpolering:  Ved påføring med Oval polersvamp eller Blå microfiberklud, lægger man et tyndt lag på i jævne cirkelbevægelser. Lad produktet tørre minimum 5-10 minutter og tør af med Blå microfiberklud for perfekt finish.

Maskinpolering:  Ved påføring med polermaskine (bedst med exentrisk polermaskine f.eks. Rupes Big Foot), monteres maskinen med blød skumpolerpude. Påfør herefter Lakforsegler no. 2  direkte på polerpuden, og poler i jævne bevægelser til overfladen er stort set ren. Polerpuden må ikke blive for fugtig, hvis dette sker skiftes puden til ny tør polerpude for optimalt resultat. Herefter aftørres med Blå microfiberklud.

Produktet må ikke komme på ubehandlet plast, gummi og vinyl. Beskyt disse inden polering med Lys Plast Nyt.