Nyhedsbrev

Vandbaseret Plastfornyer 0,5 ltr.

Vandbaseret Plastfornyer er en meget velduftende, frisk og effektiv plastfornyer, primært til brug på instrumentborde, dørpaneler m.m. Produktet giver en flot ensartet naturlig mat finish på instrumentbordet, dørsider m.m., præcis som det originale look på moderne biler. Tørrer fuldstændig op efter få timer og binder derfor ikke snavs til overfladen.

Flere detaljer

  • ½ ltr.

DKK 80,00 inkl. moms
DKK 64,00 ekskl. moms

Kunder, der købte denne vare, købte også:

Brugsanvisning:

Vandbaseret Plastfornyer påføres emnet med forstøver, oval svamp eller klud. Ved brug af forstøver eftertørres overfladen umiddelbart efter påføring med fnugfri klud (lagenklud eller viskestykker). Man kan med fordel forstøve Vandbaseret Plastfornyer ind i diverse luftgæller samt svært tilgængelige steder, og derefter bruge en luftpistol til at fordele plastfornyeren optimalt for perfekt finish. Hvis din luftpistol er af metal kan man med fordel montere et stykke benzinslange på pistolrøret. Dette skal lige gå 2-3 mm. ud over kanten af røret, således at man ikke kommer til at ridse det sarte instrumentbord.

Hvis der er kraftige mærker efter f.eks. sko på dørpaneler m.m., kan man med fordel benytte vores nanosvamp (ikke på instrumentbord) sammen med lidt sæbe, hvorefter man påfører Vandbaseret Plastfornyer, eller i svære tilfælde Lys plast Nyt som fylder lidt mere. Dette kan fjerne langt de fleste mærker.