Nyhedsbrev

Copolymeraffedter, mild/mellemstærk alkalisk sæbe, 210 ltr.

Copolymeraffedter er et mild/mellemstærk og meget effektiv sæbeprodukt  til stort set alle rengøringsopgaver. Bruges bl.a. til vask af f.eks. biler inden polering, rengøring af kabiner, sæderens, fjernelse af nikotin, insektfjerner, fastsiddende snavs m.m.  Copolymeraffedter er ganske enkelt et yderst effektivt produkt til stort set alle rengøringsopgaver og på stort set alle materialer.

Flere detaljer

  • 210 ltr. - Sendes kun til erhvervsadresse

DKK 3.136,88 inkl. moms
DKK 2.509,50 ekskl. moms

Brugsanvisning:

Copolymeraffedter er et mildt/mellemstærkt og professionelt produkt, som altid skal blandes op med vand før brug. Sæben påføres typisk med forstøver, men kan også anvendes med børste. Husk at sæben aldrig må påføres et varmt emne (køles ned før rengøring), samt at produktet ikke får lov til at optørre på emnet, da der så vil være risiko for at skade emnet. Ved affedtning af biler er det vigtigt at beskytte sarte ”kromlister” samt plastik. Dette gøres ved at man inden påførelsen af copolymeraffedteren , forstøver eller pensler en blanding af Gul Auto Shampoo i blandingen 1:5/1:10 på de sarte områder for at beskytte disse. Og igen, sæben må aldrig tørre op på emnet !!. Husk at skylle grundigt af med rigelige mængder koldt vand. Er man i tvivl om et emne kan tåle sæbe, skal man altid teste på et ikke synligt sted før brug.

Anbefalede blandingsforhold er:

Vask af bil inden polering                                                                      1:50/1:100

Fjernelse af nikotin                                                                                1:10/1:50

Rengøring af kabine                                                                              1:30/1:50

Afrensning af dørfalser og motorrum                                                     1:5/1:10

Sæderensning med tæpperenser (Forstøves på sæder/bundmåtter)   1:5/1:10

Gulvvask - Iblødsætning af vanskelige pletter                                       1:1/1:10

Gulvvask - Gulvvaskemaskine (kommes i rentvandstanken)                1:30/1:50

Bremserenser                                                                                        1:30/1:100