Nyhedsbrev

Super J 240, alkalisk sæbe - meget stærk, 210 ltr.

210 liter. Super J 240 er en meget stærk alkalisk sæbe, som bruges opblandet med vand til alt rengøring hvor stærk sæbe er påkrævet. Meget økonomisk i brug. Bruges til at fjerne snavs ved bl.a. motorvask, undervognsvask, affedtning, presenningsrens, kabinerens, afvaskning inden polering, fluefjerning, bremserenser, sæderensning og gulvvask til almindelig vedligehold samt inden der skal males gulv.

Flere detaljer

  • 210 ltr. - Sendes kun til erhvervsadresse

DKK 3.136,88 inkl. moms
DKK 2.509,50 ekskl. moms

Brugsanvisning:

Super J 240 er meget stærk og skal altid blandes op med vand før brug. Sæben påføres typisk med forstøver, men kan også anvendes med børste. Husk at sæben aldrig må påføres et varmt emne (køles ned før rengøring), samt at produktet ikke får lov til at optørre på emnet, da der så vil være risiko for at skade emnet. Ved affedtning af biler er det vigtigt at beskytte sarte ”kromlister” samt plastik. Dette gøres ved at man inden påførelsen af Super J 240 sæben, forstøver eller pensler en blanding af Gul Auto Shampoo i blandingen 1:5/1:10 på de sarte områder, for at beskytte disse. Og igen, sæben må aldrig tørre op på emnet !!. Husk at skylle grundigt af med rigelige mængder koldt vand. Er man i tvivl om et emne kan tåle stærk sæbe, skal man altid teste på et ikke synligt sted før brug.

Anbefalede blandingsforhold er:

Vask af bil inden polering                                                                       1:100

Rengøring af kabine                                                                               1:50

Afrensning af dørfalser og motorrum                                                      1:10

Sæderensning med tæpperenser (Forstøves på sæder/bundmåtter)    1:10

Gulvvask - Iblødsætning af vanskelige pletter                                        1:1/1:10

Gulvvask - Gulvvaskemaskine (kommes i rent vandstanken)                1:50

Bremserenser                                                                                         1:50/1:100