Nyhedsbrev

JAM Motorrens Combi, 210 ltr.

J.A.M. Motorrens Combi er et meget effektivt produkt, som bruges til motorrens og generel affedtning af emner hvor olie, tjære, snavs og fedtstof ønskes fjernet. Produktet kan bruges både med højtryksrenser eller manuelt med børste, koldt eller varmt vand til afskylning. Også rigtig god til skånsomt at fjerne tjære på siden af biler.

Flere detaljer

  • 210 ltr. - Sendes kun til erhvervsadresse

DKK 6.037,50 inkl. moms
DKK 4.830,00 ekskl. moms

Brugsanvisning:

JAM Motorrens Combi påføres koncentreret på emnet som skal renses med en forstøver eller børste. Lad produktet virke i få minutter, og skyl af med højtryksrenser eller vandslange. Ved meget beskidte emner kan det være nødvendig at bruge en børste på emnet inden afspuling.   JAM Motorrens Combi kan også bruges i en 1-2% dosering igennem en hedtvandsrenser. Hvis man har meget snavsede emner, anbefales det at påføre motorrensen koncentreret med forstøver på emnet, hvorefter der renses/afskylles med højtryksrenser, hvor doseringen er sat til 1-2%, alternativt blot afskylles med vandslange. Bedste resultat opnås med varmt vand typisk 60-85 gr. hvor emnet kan tåle det.

Hvis overfladen i f.eks. motorrum skal stå 100% rent uden mekanisk aftørring, anbefales det efterfølgende at påføre en af vores alkaliske sæber (Uniren, Copolymeraffedter, Grovrenser 3, Super J240) i et blandingsforhold 1:10-1:100 med en forstøver, lad det virke 1-2 minutter og skyl sæben af med koldt vand for perfekt finish. Den nemmeste vej til et helt rent emne. Ved biler med rigtig meget tjære kan man med fordel anvende produktet Tjærefjerner.