Nyhedsbrev

Tæpperens - Gulvvask

Tæpperens-Gulvvask er et kombineret sæbeprodukt, med indbygget skumdæmpningseffekt som bruges til alt rengøring af tæpper, indtræk, interiør, gulve m.m. Produktet har en dejlig frisk duft og kan anvendes både manuelt samt med maskine.

Flere detaljer

  • 1 ltr.
  • 5 ltr.
  • 20 ltr. Tungt gods - sender derfor kun til erhvervsadresse

DKK 218,75 inkl. moms
DKK 175,00 ekskl. moms

Brugsanvisning:

Tæpperens-Gulvvask er et mildt men effektivt produkt til bl.a. tæpper, indtræk, interiør, gulve m.m.

Sæde/tæpperensning, mild

Er sædet/tæppet ikke særligt snavset blander man 3-5 dl. Tæpperens i rent vandstanken (til 7-8 ltr. vand). Start med at forstøve væsken ud over sædet/tæppet og lad det virke 1-2 minutter. Herefter renses almindeligt.

Sæde/tæpperens, stærk

Er sædet/tæppet meget snavset blander man Tæpperens-Gulvvask 1:5/1:10 i en forstøver, hvorefter man forstøver denne blanding ud over emnet som skal renses. Lad det virke i 1-2 minutter, brug en børste i overfladen for at løsne fastgroet snavs. Herefter bruges tæpperenser som beskrevet under sæde/tæpperensning, mild. Skulle der dannes for meget skum i skidtvandstanken tilsættes få dråber skumdæmper i denne.

Gulvvask, mild

Tæpperens-gulvvask er perfekt til vedligeholdelsesvask af værkstedsgulve m.m. Kan bruges manuelt med gulvskrubbe og klud.  Her blandes Tæpperens-gulvvask 1:20 i en spand.

Bruges gulvvasker blandes der 5-8 dl. Gulvvask i rent vandstanken (30 ltr.) hvorefter der renses helt almindeligt.

Gulvvask, stærk

Er gulvet meget beskidt kan produktet forstøves eller påføres med gulvskrubbe i blanding 1:1-1:10. Lad sæbe virke 2-5 minutter, gerne med manuel bearbejdning, hvorefter der skylles efter med vand. Det kan være nødvendigt at bruge endnu stærkere sæbe og her vil vi anbefale Super J 240 eller Grovrenser 3 alkalisk sæbe som er væsentligt mere aggressive sæber.

Ved det meget beskidte gulv kan man med fordel blande Tæpperens-gulvvask 1:1/1:5, og forstøve dette ud over gulvet hvor det er nødvendigt. Lad det virke i 2-5 minutter og i denne tid må man gerne bruge børsterne på gulvvaskemaskinen til at skubbe gulvet sammen med sæben. Herefter blandes der 8 dl. i rentvandstanken  (30 ltr.) på gulvvaskeren, hvorefter der renses helt almindeligt. Det kan være nødvendigt at bruge endnu stærkere sæbe og her vil vi anbefale Super J 240 eller Grovrenser 3 alkalisk sæbe som er væsentligt mere aggressive sæber. Skulle der dannes for meget skum i skidtvandstanken tilsættes der blot få dråber skumdæmper.