Nyhedsbrev
Tilmeld dig nyhedsbrevet:
Privat
Erhverv
Kontakt os

Du kan kontakte os på:

Telefon: 86 95 13 22

Send os en e-mail
3M Rengøringsler 38070 Se fuld størrelse

3M Rengøringsler 38070

3M Rengøringsler 38070 er et specialprodukt til at fjerne urenheder fra lakerede overflader. Fantastisk til at fjerne insekter, malerstøv, flyverust/metalspåner og lignende fra bl.a. lakerede overflader. Kan bruges igen og igen. Giver en helt ren flade, anbefales at bruge inden polering af gamle flader.

Flere detaljer

  • 200 gr.

DKK 440,48 Inkl. moms

Brugsanvisning:

3M Rengøringsler kan bl.a. anvendes på følgende måde.

Ved flyverust/metalspåner starter man med at forstøve en blanding på 1:100 af alkalisk sæbe (Uniren, Copolymeraffedter, Grovrenser 3 eller Super J 240) ud over køretøjet og lad det virke i 1-2 minutter, hvorefter det skylles af med koldt vand igen uden brug af børster eller lignende. Dette gøres for at fjerne overfladesnavs, løse metalspåner m.m. Så laver man en sæbeblanding f.eks. Gul Auto Shampoo blandet 1:10 i en forstøverflaske, dette produkt bruger vi som glidemiddel til leret. Tag så en spand og fyld 30-40 gr. varmt vand i den, for så at komme rengøringsleret heri i 1-2 minutter, for at blødgøre leret før brug. Så starter vi med at tage forstøveren med Gul Auto Shampoo og forstøve ud over en pladedel af gangen. Der skal bare være nok shampoo til at leret glider nemt over overfladen uden at man føler at den hænger i noget. Tag så leret og før det med let hånd hen over overfladen i cirkelbevægelser, hvorved man får afrenset de metalspåner som sidder i overfladen. Hvis man har f.eks. grønne nitril handsker på kan man meget nemt mærke med bagsiden af hånden om overfladen er helt ren, blot ved at føre håndryggen hen over emnet. Når overfladen er ren afskylles emnet med vand. Efter denne behandling, er det altid en god ide at give lakken en god polish eller lakforsegler for at lukke lakkens porer igen.

Ved fjernelse af ikke ridsende emner som insekter, malerstøv og lignende er det samme fremgangsmåde som beskrevet ovenfor, dog må man her gerne bruge en god vaskebørste eller svamp til afvaskningen inden man bruger rengøringsler.

Vigtigt: For at rengøringsleret kommer til at holde i lang tid er det vigtigt, at I hver gang den har været brugt, renser så meget af snavset at og derefter folder den over midten og presser den ud til normal størrelse igen. Dette gøres for at vi hele tiden sørger for at metalspåner altid ligger inderst i rengøringsleret, og den dag hvor der så kommer metalspåner igennem overfladen når man har foldet den, ja så ved man at klumpen er brugt op.

Kunder, der købte denne vare, købte også: