Vi holder juleferie lukket fra d. 22. December til d. 1. Januar.
Nyhedsbrev

Rust- og kalkfjerner, til metalspåner, nedfald fra træer m.m.

Rust og kalkfjerner er et syrebaseret produkt som bl.a. anvendes til at fjerne metalspåner på billakker m.m. Produktet bruges også som kalkfjerner på fliser og klinkegulve m.m. Da produktet er et syrebaseret produkt skal man altid teste produktet på et ikke synligt sted inden endelig brug.

Flere detaljer

  • 5 ltr.
  • 20 ltr. Tungt gods - sender derfor kun til erhvervsadresse

DKK 243,75 inkl. moms
DKK 195,00 ekskl. moms

Kunder, der købte denne vare, købte også:

Brugsanvisning:

Rust og kalkfjerner som vi bruger bl.a. til at fjerne metalspåner på billakker, er et produkt man skal have respekt for at bruge. Derfor er det absolut nødvendigt at man overholder følgende vejledning.

Man starter med at tjekke at bilen er afkølet, hvis den er varm køles den grundigt ned med vand. Herefter tager man en alkalisk sæbe som Super J 240,Grovrenser 3, Copolymeraffedter eller Uniren i en blanding på 1:100 og forstøver ud over emnet som skal have fjernet metalspåner. Dette gøres for at fjerne fedtstof samt løstsiddende snavs fra overfladen. Lad det virke i 1-2 minutter hvorefter man afskyller med vand uden mekanisk påvirkning. Herefter tager man, alt efter erfaring, et stykke af gangen hvor man med en blød vaskebørste, med let hånd påfører en blanding af Rust- og kalkfjerner og vand på 1:4. En god ide er det at duppe væsken på overfladen, således at eventuelle løse metalspåner ikke ridser lakken. Mens man med forsigtighed flytter Rust og Kalkfjerneren rundt med børsten i ca. 2-3 minutter, holder man øje med at væsken ikke får lov til at optørre på lakken. Hvis noget begynder at tørre op tilføres der mere Rust og Kalkfjerner, for at forhindre uønsket optørring. Herefter mærker man efter om alle metalspåner er fjernet fra overfladen. Så afskylles der meget grundigt med koldt vand til man er sikker på at alt aluminiumsrens er afskyllet. Skulle der være mere tilbage, gentages behandlingen. Hvis der er meget store og fastsiddende metalspåner, kan man med fordel benytte 3M ler eller Lerskiver med velcro inden denne behandling.

Er det nedfald fra træer der skal afrenses, er proceduren den samme som ved fjernelse af metalspåner.