Nyhedsbrev

Uniren, alkalisk sæbe-meget mild ½ ltr.

Uniren er en mild, og meget effektiv sæbeprodukt til stort set alle rengøringsopgaver. Bruges til vask af f.eks. biler inden polering, rengøring af kabiner, sæderens, fjernelse af nikotin, insektfjerner. Fjerner effektivt det meste fedtstof, nikotin, snavs, fastsiddende insekter m.m. Uniren er et yderst effektivt produkt til stort set alle rengøringsopgaver og på stort set alle materialer.

Flere detaljer

  • ½ ltr.

DKK 36,56 inkl. moms
DKK 29,25 ekskl. moms

4 produkter er relateret til dette produkt

Kunder, der købte denne vare, købte også:

Brugsanvisning:

Uniren er et mildt men professionelt produkt, og skal altid blandes op med vand før brug. Sæben påføres typisk med forstøver, men kan også anvendes med børste. Husk at sæben aldrig må påføres et varmt emne (køles ned før rengøring), samt at produktet ikke får lov til at optørre på emnet, da der så vil være risiko for at skade emnet. Ved affedtning af biler er det vigtigt at beskytte sarte ”kromlister” samt plastik. Dette gøres ved at man inden påførelsen af Uniren sæben, forstøver eller pensler en blanding af Gul Auto Shampoo i blandingen 1:5/1:10 på de sarte områder for at beskytte disse. Husk at skylle grundigt af med rigelige mængder koldt vand. Er man i tvivl om et emne kan tåle sæbe, skal man altid teste på et ikke synligt sted før brug.

Anbefalede blandingsforhold er:

Vask af bil inden polering                                                                       1:50/1:100

Fjernelse af nikotin                                                                                 1:10/1:50

Rengøring af kabine                                                                               1:30/1:50

Afrensning af dørfalser og motorrum                                                      1:5/1:10

Sæderensning med tæpperenser (Forstøves på sæder/bundmåtter)    1:5/1:10

Gulvvask - Iblødsætning af vanskelige pletter                                        1:1/1:10

Gulvvask - Gulvvaskemaskine (kommes i rent vandstanken)                1:30/1:50

Bremserenser                                                                                         1:30/1:100