Nyhedsbrev

Gul Auto Shampoo

Gul Auto Shampoo er en fantastisk vedligeholdelses shampoo med voks. Shampooen er udviklet til at have en god vaskeeffekt, samtidig med at den ikke går ind og fjerner noget som helst af polermidler eller lakforseglinger, men i stedet supplerer overfladen med et lag voks af højeste kvalitet.

Flere detaljer

  • 1 ltr.
  • 5 ltr.
  • 20 ltr. Tungt gods - sender derfor kun til erhvervsadresse

DKK 184,38 inkl. moms
DKK 147,50 ekskl. moms

Brugsanvisning:

Gul Auto Shampoo med voks kan anvendes både manuelt, i doseringsanlæg samt bilvaskemaskiner. Shampooen er udviklet til at have en god vaskeeffekt, samtidig med at den ikke går ind og fjerner noget som helst af polermidler eller lakforseglinger, men i stedet supplerer overfladen med et lag voks af højeste kvalitet.

Dette er medvirkende til at din polering eller lakforsegling kan holde væsentligt længere end med de fleste tilsvarende produkter.  Bruges af flere hundrede autoværksteder i dag.

Manuel brug:                    

Bland 1/2-1 dl. Gul Auto Shampoo i en spand med ca. 12 ltr. vand, gerne hvis muligt 30-45 gr., ellers bare koldt vand. Herefter vasken bilen med en god autobørste (Vaskebørste med gule sisalhår ridser ikke lakken) alternativt med en autovaskesvamp. Hvis du bruger svamp skal du sørge for hele tiden at skylle svampen for at undgå at snavs sætter sig fast i den.

Brug igennem doseringsanlæg:

Skal produktet bruges igennem doseringsanlæg med vandgennemløb, er det meget afgørende hvilket vandtryk og vandmængde man har på det pågældende sted. Som udgangspunkt sætter man dyser i anlægget som arbejder i området 1:300 - 1:500. Alt efter hvordan ens vandtryk og vandmængde er, kan man så justere op eller ned i dyse størrelse til ønsket sæbemængde opnås.

Brug i bilvaskemaskine:

Skal produktet bruges i en bilvaskemaskine, er det meget afgørende hvilket vandtryk og vandmængde man har på det pågældende sted. Som udgangspunkt sætter man dyser i anlægget, alternativt justerer ventiler således at man rammer et blandingsforhold på 1:300 - 1:500. Alt efter hvordan ens vandtryk og vandmængde er, kan man så justere op eller ned i sæbemængden til ønsket sæbemængde opnås.

NB. Er der tjære på køretøjet se under: Tjærefjerner, Koldaffedter eller Motorrens Combi.

NB. Er der metalspåner/flyverust se under: Rust & kalkfjerner,  Lerrengøringsskive med velcro eller 3M  rengøringsler.