Nyhedsbrev
Tilmeld dig nyhedsbrevet:
Privat
Erhverv
Wako Voks, skyllevoks Se fuld størrelse

Wako Voks, skyllevoks

Wako Voks, også kaldet for skyllevoks er et produkt som bruges til at få vaskevandet i forbindelse med bilvask til at løbe hurtigt af, (blæses også nemt af) den vaskede bil, således at manuel aftørring minimeres mest muligt. Dette hjælper også på at der sjældent når at dannes kalkpletter i overfladen før man når at tørre bilen efter.

Flere detaljer

  • 1 ltr.
  • 5 ltr.
  • 210 ltr. Tungt gods! Sendes derfor kun til erhvervsadresse
  • 20 ltr. Tungt gods - sender derfor kun til erhvervsadresse

DKK 206,25 inkl. moms
DKK 165,00 ekskl. moms

Kunder, der købte denne vare, købte også:

Brugsanvisning:

Bruges både manuelt, igennem doseringsanlæg samt til bilvaskemaskiner. Produktet lukker ikke dyser i vaskemaskiner som ellers ofte ses.

Wako voksen, også kaldet skyllevoksen skal blandes på følgende måde inden brug.

Manuel brug:

Bland Wako Voks i et blandingsforhold på 1:40-1:50 og forstøv produktet ud over det nyvaskede men stadig våde køretøj. Lad det virke i 30 sekunder, hvorefter man blot skyller produktet af med koldt vand. Herefter tager man f.eks. en Vikan buet skraber og fjerner de sidste dråber fra køretøjets overflade. Skal det være perfekt tages en hårdt opvredet Grå microfibervaskeskind eller et ægte vaskeskind for endelig finish.

Brug igennem doseringsanlæg:

Skal produktet bruges igennem doseringsanlæg med vandgennemløb, er det meget afgørende hvilket vandtryk og vandmængde man har på det pågældende sted. Som udgangspunkt sætter man dyser i anlægget som arbejder i området 1:400 - 1:600. Alt efter hvordan ens vandtryk og vandmængde er, kan man så justere op eller ned i dyses tørrelse til ønsket skyllevoksmængde opnås.

Brug i bilvaskemaskine:

Skal produktet bruges i en bilvaskemaskine, er det meget afgørende hvilket vandtryk og vandmængde man har på det pågældende sted. Som udgangspunkt sætter man dyser i anlægget, alternativt justerer ventiler således at man rammer et blandingsforhold på 1:400 - 1:600. Alt efter hvordan ens vandtryk og vandmængde er, kan man så justere op eller ned i skyllevoksmængden til ønsket skyllevoksmængde opnås.