Nyhedsbrev

Rød Auto Shampoo

Rød Auto Shampoo uden voks, er en kraftig rengøringsautoshampoo, som bruges når man ønsker et hurtigt og effektivt vaskeresultat, samtidig med at man ikke ønsker at efterlade en voks på overfladen. Dette f.eks. i forbindelse med at bilen skal poleres efterfølgende, og hvor man så ikke ønsker at der kommer voks på bilens overflade inden, man skal i gang med poleringen.

Flere detaljer

  • 5 ltr.
  • 20 ltr. Tungt gods - sender derfor kun til erhvervsadresse

DKK 493,75 inkl. moms
DKK 395,00 ekskl. moms

Brugsanvisning:

Produktet er forholdsvist lavtskummende, hvilket gør at produktet også er meget velegnet i bilvaskemaskiner, gennem doseringsanlæg m.m.

Rød Auto Shampoo uden voks kan anvendes både manuelt, i doseringsanlæg samt bilvaskemaskiner. Shampooen er udviklet til at have en god vaskeeffekt, efterlader ingen film på køretøjet. Nem at arbejde med til alle former for køretøjer.

Manuel brug:                    

Bland 1 dl. Rød Auto Shampoo i en spand med ca. 12 ltr. vand, gerne hvis muligt 30-45 gr., ellers bare koldt vand. Herefter vasken bilen med en god autobørste (Vaskebørste med gule sisalhår ridser ikke lakken) alternativt med en autovaskesvamp. Hvis du bruger svamp skal du sørge for hele tiden at skylle svampen for at undgå at snavs sætter sig fast i den.

Brug igennem doseringsanlæg:

Skal produktet bruges igennem doseringsanlæg med vandgennemløb, er det meget afgørende hvilket vandtryk og vandmængde man har på det pågældende sted. Som udgangspunkt sætter man dyser i anlægget som arbejder i området 1:300 - 1:400. Alt efter hvordan ens vandtryk og vandmængde er kan man så justere op eller ned i dyse størrelse til ønsket sæbemængde opnås.

Brug i bilvaskemaskine:

Skal produktet bruges i en bilvaskemaskine, er det meget afgørende hvilket vandtryk og vandmængde man har på det pågældende sted. Som udgangspunkt sætter man dyser i anlægget, alternativt justerer ventiler således at man rammer et blandingsforhold på 1:300 - 1:400. Alt efter hvordan ens vandtryk og vandmængde er, kan man så justere op eller ned i sæbemængden til ønsket sæbemængde opnås.

NB. Er der tjære på køretøjet, se under: Tjærefjerner, Koldaffedter eller Motorrens Combi.

NB. Er der metalspåner/flyverust se under: Rust & kalkfjerner,  Lerrengøringsskive med velcro eller 3M  rengøringsler