Nyhedsbrev

Affugtningsmaskine DH720P Master

Affugtningsmaskine DH720P Master er en super effektiv maskine som afhjælper problemer med fugt i biler efter f.eks.sæderens samt fugt, som når vi vasker tøj, laver mad eller går i bad, så dannes der meget fugt, og denne fugt har ofte svært ved at komme ud af huset på en naturlig måde, da vore boliger er tætte og velisolerede. Perfekt til at tørre bilsæder efter rensning. Se yderligere nedenfor...

Flere detaljer

  • 1 stk.

DKK 4.681,25 inkl. moms
DKK 3.745,00 ekskl. moms

Produktinformation:

Dette kan resultere i for høj luftfugtighed, fugtskader og skimmelsvamp, hvilket betyder et dårligt indeklima og deraf følgende sundhedsmæssige problemer som allergi og astma m.v.

Økonomisk i drift  

Du kan få et tørt og behageligt indeklima på to måder: Den dyre og den økonomiske.På den dyre måde åbner du vinduerne, så den fugtige og dyrt op varmede luft forsvinder lige ud i det blå.

På den økonomiske måde bruger du en affugter. Den kondenserer fugten ud af luften og holder derfor den dyre varme inde i boligen. Dertil kommer, at affugte-ren genopvarmer luften, når den har passeret kølefladen. 

Den luft der ledes tilbage i boligen er ca. 4°C varmere end ved indsugningen. Med en affugter får du tilmed et sundt indeklima, som også beskytter din bolig og indboet mod fugtskader.

Fugten kondenseres ud af luften

I affugteren sidder en ventilator, som suger den fugtige luft ind gennem affugterens køle-flade. Her køles luften ned til dugpunktet og det udkondenserede vand ledes enten til den indbyggede beholder eller til et afløb. Beholderener nem at tømme, og affugteren slår selv fra, når den er fyldt.

Mål: Højde 55 cm x bredde 41 cm x dybde 21 cm. Arbejdstemeratur 5-32 grader.

Arbejdsområde - fugt35-95% RH
Affugtningskapacitet @ 30oC/80% RF20 litres/24 hours
Affugtningskapacitet @ 20oC/60% RF7 litres/24 hours
Luftydelse150 m3/h
Nettilslutning1 x 220-240 /50 V/Hz
Max. ampereforbrug1,8 A
Max. effektoptagelse0,40 kW
Kølemiddel/mængdeR134a/0,145 kg
Lydniveau (1 m fra affugteren)48 dB(A)
Vægt11 kg
Vandbeholder5 ltr.
IP beskyttelsesklasse20
HxBxD550 x 410 x 210 mm