Vi holder juleferie lukket fra d. 22. December til d. 1. Januar.
Nyhedsbrev

Mikrofiberklud, polering blå

Blå mikrofiberklude i str. 40 x 40 cm. er en højkvalitets fyldig mikrofiberklud, til brug ved poleringsarbejder generelt. Netop kludens høje kvalitet af mikrofiber sammenholdt med kludens fylde gør den til valg no. 1, når det gælder aftørringsklude til alle former for lak poleringsmidler. Derudover anvendes denne mikrofiberklud også generelt til mange forskellige rengøringsopgaver m.m.

Flere detaljer

  • 1 stk.
  • 50 stk.
  • 100 stk.

DKK 21,25 inkl. moms
DKK 17,00 ekskl. moms

0 produkter er relateret til dette produkt

    Kunder, der købte denne vare, købte også:

    Produktinformation:

    Blå mikrofiberklude anvendes bl.a. til aftørring af polish og lakforsegler. Tag mikrofiberkluden og før den stille og roligt hen over den polerede overflade, gerne store bevægelser først, efterfulgt af tætte cirkelbevægelser med et let tryk til sidst. Dette sikrer, at polermidlet bliver godt fordelt og aftørret optimalt til perfekt finish. Vend gerne kluden flere gange under aftørring. Kluden må helst ikke blive for fugtig, da dette nedsætter aftørringsevnen væsentligt.  Når kluden er ved at være for uren, kan den evt. anvendes til dørfalser, kanter og lignende. Kluden kan vaskes et utal af gange uden at miste nævneværdig effekt. Vaskes bedst med vores almindelige vaskepulver, og husk at man aldrig må bruge skyllemiddel, da dette vil forringe kludens absorberende egenskaber.