Nyhedsbrev
Tilmeld dig nyhedsbrevet:
Privat
Erhverv
3M Beskyttelsesmaske 4277+ Se fuld størrelse

3M Beskyttelsesmaske 4277+

3M 4277+ er et halvmasket åndedrætsværn, der kan genbruges, som yder let, komfortabel og effektiv beskyttelse mod partikler og dampe. Åndedrætsværnet kan bæres uafbrudt over lange perioder, og det er velegnet til en bred vifte af industrielle anvendelser.Beskyttelse mod organiske partikler og dampe. 4277+ (FFABE1P3 R D) har beskyttelse mod organiske dampe og farlige partikler.


Flere detaljer

  • 1 stk.
  • Boks til opbevaring

DKK 424,53 inkl. moms
DKK 339,62 ekskl. moms

12 andre varer i samme kategori:

Kunder, der købte denne vare, købte også:

3M™ 4277+ respiratoren har integrerede filtre, som gør det muligt at se synsfeltet uforstyrret, når det bruges. En justerbar hovedholder er med til at passe til en lang række hovedstørrelser med ekstra halsstropper til en mere sikker montering. En udåndingsventil, der hjælper med at lede udåndet ånde og fugt nedad for at undgå dugdannelse af briller eller ansigtsskærme.
Designet til at fungere godt med 3M-briller og høreværnsprodukter.

Tæthedsgrad

• effektiv og komfortabel beskyttelse mod organiske dampe, uorganiske dampe, sure gasser og farlige partikler

• EN nyforbedret ventilenhed hjælper med at reducere åndedrætsmodstanden ved udånding for at forbedre åndingskomforten

• let, velafbalanceret design med lav profil
• integreret patron og filtre betyder, at den er klar til brug og vedligeholdelsesfri
• blød, tætsluttende overfladepakning fremstillet af tekstureret, ikke-allergifremkaldende materiale
• justerbar hovedholder og nem at fastgøre halsstropper
• centralt placeret udåndingsventil hjælper med at reducere Varme og fugt under Varme og fugtige forhold
• FFABE1P3 R D yder beskyttelse mod organiske dampe med et kogepunkt over 65 °C, uorganiske dampe og sure gasser op til 10 x Workplace Exposure Limit (WEL) eller 1000 ppm (alt efter hvad der er lavest) og 20 x WEL for partikler
• indeholder en genlukkelig pose til hygiejnisk opbevaring og transport

Vedligeholdelsesfri og klar til brug med to store inhalationsventiler med permanent fastgjort partikelfiltre. Beskyttelse mod organiske partikler og dampe. 4277+ (FFABE1P3 R D) har beskyttelse mod organiske dampe og farlige partikler. Dampe op til 10 x grænseværdien (TLV) eller 1000 ppm, alt efter hvad der er lavest og 20 x TLV for partikler.

Egenskaber og fordele

• ET brugsklart halvmaske åndedrætsværn er designet til effektiv og komfortabel beskyttelse mod organiske dampe og partikler
• åndedrætsværn kan anvendes, indtil beskadigede partikelfiltre tilstopper, gasfiltre bliver mættede eller efter en måned

• udåndingsventilen er placeret centralt for effektiv fjernelse af Varme og fugt

• Dobbeltindåndingsventiler med store kulfiltre

• lavprofildesign for bedre udsyn over støtteenheder vision

• justerbar hovedholder og nem at fastgøre halsstropper

• let, velafbalanceret design

Typiske anvendelser

Filtrerede ansigtsmasker til åndedrætsværn er vigtige personlige værnemidler til miljøer, hvor indtrængen af partikler kan være potentielt farlige for dit helbred, f.eks. gas, dampe eller støv. De er ofte mere velegnede til krævende opgaver end engangsansigtsmasker. Udskiftelige partikelfiltre i åndedrætsværn er klassificeret på forskellige måder for at angive deres egnethed til forskellige formål, som f.eks.:

• A - organiske dampe med kogepunkt over 65 °C.
• B - uorganiske dampe
• syregasser
• K-ammoniak og ammoniakderivater
• AX-Organic dampe med kogepunkt under 65 °C.