Nyhedsbrev
Tilmeld dig nyhedsbrevet:
Privat
Erhverv
Kontakt os

Du kan kontakte os på:

Telefon: 86 95 13 22

Send os en e-mail
Rupes Zephir 1 ltr. Gloss Coarse - grov polermiddel Se fuld størrelse

Rupes Zephir 1 ltr. Gloss Coarse - grov polermiddel

Rupes zephir coarse polish er en grov polish udviklet til at fjerne de lidt dybere vaskeridser samtidig med at den er kemisk rensende. Vandbaseret produkt. Virker fantastisk med Rupes Big Foot LHR 15 exentrisk polermaskine. Meget lille varmeudvikling hvilket medvirker til at undgå hologramdannelse.

Flere detaljer

  • 250 ml
  • 1 ltr.

DKK 315,00 Inkl. moms

Brugsanvisning:

Håndpolering:  Ved påføring med Oval polersvamp eller Blå microfiberklud, lægger man et tyndt lag på i jævne gentagne cirkelbevægelser til lakken fremstår som ønsket. Herefter aftørres med Blå microfiberklud eventuelt med lidt vinduespuds (Blå Pusser) for nemmere aftørring, hvorefter man fortsætter poleringen med afsluttende polish eller lakforsegler.

Maskinpolering:  Ved påføring med polermaskine (bedste resultat opnåes med exentrisk polermaskine f.eks. Rupes Bigfoot), monteres maskinen med evt. Rupes blå eller grøn skumpolerpude. Påfør herefter Rupes Coarse  direkte på polerpuden, og poler i jævne bevægelser til overfladen er stort set ren. Herefter aftørres med Blå microfiberklud eventuelt med lidt vinduespuds (Blå Pusser) for nemmere aftørring, hvorefter man fortsætter poleringen med afsluttende polish eller lakforsegler.

Produktet må ikke komme på ubehandlet plast, gummi og vinyl. Disse dele beskyttes med Lys Plast Nyt inden poleringen påbegyndes. 


Kunder, der købte denne vare, købte også: